Tytoń – Tytoń papierosowy – Tytoń Korsarz
Share Button

Jak powstaje tytoń? Z liści tytoniu do gotowego produktu.

Czy uprawę tytoniu można nazwać sztuką? Jak bardzo jest to skomplikowane? Aby się tego dowiedzieć należy sięgnąć do korzeni, które to powiodą nas do Ameryki Północnej, gdzie od dawien dawna rodowici mieszkańcy, czyli Indianie zażywali go w przeróżnych formach. Oprócz palenia np. w liściach kukurydzy stosowany był także w celach leczniczych. W Ameryce tytoń stał się więc ogromnym źródłem zysków i znacząco przyczynił się do rozwoju przemysłu. Tak jest do dnia dzisiejszego. Kiedy tyton trafił do Europy nie do końca znano jego zastosowanie. Szybko się to jednak zmieniło. Dzięki Hiszpanom stał się bardzo popularną i uniwersalną rośliną służącą zarówno do palenia w fajkach i żucia.

Możemy rozróżnić dwie podstawowe grupy wśród gatunków tytoniu: Nicotiana tabacum do palenia oraz dużo mniejsze Nicotiana rustica – roślina ozdobna, dekorująca wiele ogrodów. Tytoń często stosowano też jako środek owadobójczy. Obecnie uprawiany jest na całym świecie także w Polsce.

Jak wygląda roślina tytoniu?

Zazwyczaj osiąga wysokość od 50 cm do 3 m. Charakteryzuje się łodygą pojedynczą, czasami rozgałęzioną oraz pokrytą włoskami. Kwiaty tytoniu są wielokolorowe (białe, czerwone i różowe) o wydłużonej koronie z pięcioma ostro zakończonymi płatkami. Długość płatków osiąga maksymalnie 5,5 cm. Owoc tytoniu pęka na samym szczycie torebki, zawiera spore ilości drobnych nasionek o nerkowatym kształcie.

tyton-tyton-papierosowy-liscie-tytoniu

 

Jak wygląda uprawa?

O ile wydaje się być skomplikowana w dzisiejszych czasach opanowano ją do perfekcji. Roślina tytoniu należy do rodziny psiankowatych podobnie jak rośliny ziemniaka czy pomidora. Proces wyrastania i dojrzewania trwa zazwyczaj 3-4 miesiące. Aby otrzymać tytoń papierosowy najlepszej jakości trzeba starannie pielęgnować roślinę, co przekłada się w późniejszym etapie na najlepszy smak i aromat naszego papierosa. Taka pielęgnacja odbywa się zazwyczaj ręcznie, gdyż wymagana jest spora precyzja. Najważniejszą częścią rośliny są liście, które muszą być odpowiednio dojrzałe. Te, które najwcześniej dojrzeją znajdują się tuż przy ziemi, kolejne rosną stopniowo ku górze. W ten sposób muszą być także zbierane. Pamiętać należy też o obcięciu kwiatostanów i ogłowia oraz usunięciu bocznych odrostów. W związku z tym, że praca ręczna jest bardzo żmudna i zajmuje mnóstwo czasu stopniowo zmechanizowano uprawy kosząc rośliny w całości, a następnie susząc je. Po wyschnięciu odrywa się liście od łodyg. Nie jest to już niestety tak precyzyjna praca, co często przekłada się na jakość zebranego tytoniu. Prawdziwi koneserzy są w stanie jednak rozpoznać po smaku, nasyceniu nikotyną itp. z jakiej części rośliny zerwano liście i w jakim czasie się to odbyło. Obrywając liście należy zacząć od tych najstarszych przy samym dole krzaczka. Są one jednak najgorsze jakościowo i często z takich liści tworzy się słabej jakości gatunki tytoniu czy cygar. Najodpowiedniejsze do zebrania są te lekko żółtawe zaczynające stopniowo zmieniać barwę i pokrywać się smółką. Jak już wcześniej wspominaliśmy liście zrywa się zaczynając od tych najstarszych na dole otrzymując przy tym surowiec nazywany Lugsem. Jest on bogaty w większe ilości walorów smakowych oraz nikotyny. Najczęściej wykorzystuje się go do tańszych mieszanek. W zbiorze pośrednim najbardziej popularnym jest Cutter, który zawiera najwięcej smółki, soków i nikotyny. W kolejnym ostatnim już zbiorze wyróżnić możemy surowiec także dobry pod względem jakości, lecz zawierający mniejszą ilość nikotyny, ale więcej cukrów i substancji mających wpływ na walory smakowe. W pewnych miejscach, gdzie występuje dłuższy czas wegetacji roślin tytoniu, zbiera się osobno bardzo dobre liście (Leaf), a następnie obcina górę krzaczka z tymi najmniejszymi, najdrobniejszymi liśćmi (Tips). Czym różni się Leaf od Tipsa? Ten pierwszy to doskonały materiał do słabszych mieszanek. Tips natomiast musi „poleżakować” w słomie, ale później jest idealnym surowcem do tych najlżejszych blendów. Obecnie ze względu na duże uprzemysłowienie upraw tytoniu i koszty ponoszone z tego tytułu, zbiór niestety często ogranicza się tylko do dwóch pierwszych etapów. Ma to z pewnością niekorzystny wpływ na tytoniowe mieszanki, a wielu producentów tytoniu nie podaje szczegółowych składów swoich mieszanek na opakowaniach.

Jak odbywa się suszenie?

Wyróżniamy dwie metody suszenia, które znacząco przyczyniają się do późniejszego aromatu i smaku. Są to – metoda naturalna i sztuczna. Naturalna metoda to nic innego jak powieszenie liści na sznurku w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Suszenie sztuczne polega natomiast na zaopatrzeniu suszarni w specjalne urządzenia grzewcze. W niektórych miejscach na świecie suszy się liście zwyczajnie na słońcu i jest to proces dość szybki. Liście możemy uznać za dobrze wysuszone, kiedy po zmięciu w garści nie kruszą się i po chwili wracają do pierwotnego kształtu.

Tyto?, tyto? papierosowy, tyto? korsarz, tani tyto? - Tytonie.com

Tyto?, tyto? papierosowy, tyto? korsarz, tani tyto? – Tytonie.com

Syszenie - tyto? papierosowy

Co z fermentacją? Jest to proces polegający na zmniejszeniu zawartości cukru, białka, nikotyny i pH. Ma to na celu uzyskanie dodatkowego smaku w naszym tytoniu. Potrzebujemy do tego wysokiej temperatury (ponad 25 °C) i wilgotności powietrza w granicach 80-90%.

Po wszystkich tych zabiegach tytoń gotowy jest do palenia! Zapraszamy do kupna!